Szklany most i kanion Zhangjiajie
W okolicach miasta Zhangjiajie i słynnego parku Avatara istnieje chiński Wielki Kanion Zhangjiajie. W 2016r nad kanionem został otwarty najdłuższy i najwyższy szklany most na świecie (300m wysokości nad dnem doliny, 430m długości 6m szerokości. Zakładano, że dziennie będzie go odwiedzać około 8tys turystów, jednak już po miesiącu trzeba było go zamknąć z powodu przybyłych 80tys ludzi w ciągu tylko jednego dnia.
Aktualnie stracił on status najdłuższego na rzecz innego chińskiego szklanego mostu, ale wciąż jest wielką atrakcją okolicy i będąc w okolicy warto rozważyć wycieczkę do niego.
Table of Contents
Dojazd z Zhangjiajie do Wulingyuan
Dzień 13 podróży po Chinach
Pomimo, że zarówno szklany most jak i „Park Avatara” posiadają w nazwie miasto Zhangjiajie, nie jest z niego wcale tak blisko do tych miejsc. To tak jak np. z lotniskami: Paryż-Beauvais – 80km od Paryża, czy Warszawa-Modlin – 40km od Warszawy. Podobnie jest i w tym przypadku. Po odwiedzeniu góry Tianmen warto się przenieść do miasteczka Wulingyan leżącego 30 km na północny wschód od Zhangjiajie. To w nim znajduje się wschodnie wejście do Parku narodowego Zhangjiajie (Parku Avatara). Jedynie w przypadku, jeśli chcesz zacząć zwiedzanie parku od zachodniej bramy, przenoszenie się od razu do Wulingyan może być na początku zbędne.
Autobusy między dworcami miast kursują co parę minut, podróż trwa około 45min, a bilet kosztuje 20CNY (płaci się kierowcy). Wyzwaniem jest rozpoznanie odpowiedniego busa, szczególnie jeśli nie zna się języka mandaryńskiego. Pomocne były zdjęcia, które wisiały w naszym hostelu w Zhangjiajie, z zaznaczonymi nazwami miejscowości (Patrz zdjęcia poniżej).
Jeśli chcesz dojechać z Zhangjiajie od razu do Parku narodowego „Avatara”, to jest też i taka możliwość. W takim wypadku należy szukać autobusu jadącego do Zachodniej bramy parku.
Dojazd z Wulingyan do Szklanego Mostu i kanionu
Gdy już byliśmy na dworcu w Wulingyan wystarczyło tylko złapać autobus jadący prosto do kanionu. Dosyć łatwo jest na niego trafić – podpisany jest jako Glass Bridge i jest 2 kolorowy – żółto-zielony. Taka przejażdżka trwała około 40min i kosztowała 12CNY od osoby.
Robiąc research po roku od wyprawy by napisać ten artykuł znalazłem informację o bezpośrednim autobusie z Zhangjiajie do szklanego mostu: https://www.travelchinaguide.com/attraction/hunan/zhangjiajie/glass-bridge.htm
Bilety na Szklany most
Istnieją 3 wersje biletów: na sam most, sam kanion lub łączony, na obie te atrakcje.
Gdy byliśmy w Chinach w maju 2018, bilety można było kupić za pomocą chińskiej strony WeChata i z minimalnie jednodniowym wyprzedzeniem lub na miejscu przy kasie (co jest nie polecane, bo w szczycie sezonu może ich zabraknąć). My kupiliśmy bilety łączone dzień wcześniej w hostelu w Zhangjiajie po 256CNY od osoby. Na miejscu podeszliśmy tylko do okienka i podaliśmy nasz nr rezerwacji wraz z paszportami i otrzymaliśmy wejściówki na most i do kanionu. Bilety kupuje się na konkretne godziny, w których trzeba przejść przez bramkę, jeśli się spóźnicie, wasz bilet przepada.
Szklany most
Na wstępnie poinformuje, że na moście nie możemy mieć przy sobie żadnych ostrych i ciężkich przedmiotów, nawet aparatów fotograficznych. Niestety, pomimo tego, że podczas otwarcia jeździli po tym moście samochodami i uderzali w tafle szkła młotami by zademonstrować, jak wytrzymały jest most, nie możesz wnieść normalnego aparatu na jego teren.
Tuż przed wejściem przechodzi się kontrole jak na lotnisku i plecaki są prześwietlane czy aby na pewno nikt nie wniósł. Wcześniej przeczytałem gdzieś, że niektórym osobom udaje się przemycić aparaty jednak nam kazali zostawić nasze bezlusterkowce. O tyle dobrze, że tuż obok jest przechowalnia bagażu, gdzie można zostawić wszystkie „niebezpieczne” przedmioty. Kosztuje ona kilka yuanów, ale płatność jest przyjmowana tylko WeChatem. Nasze konta WeChata nie miały funkcji portfela, więc obsługa zrobiła dla nas wyjątek i przyjęła opłatę w gotówce. O ile nasze aparaty zostały uznane za niebezpieczne, to już moja sportowa kamerka w stylu gopro nikomu z ochrony nie przeszkadzała i dostałem pozwolenie na wejście z nią. Tak samo nikt nie robi problemu z telefonami.
Sam most nie jest w całości ze szkła i wielkie stalowe ramy burzą trochę wyobrażenie „szklanego mostu”. Może przez to większe wrażenie na mnie zrobiły szklane kładki wokół góry Tianmen (które były w sumie wyżej położone, bo 1400m na ziemią), ale dalej jak sobie uświadomiłem, że stoję na szkle 300m nad ziemią to mój lęk wysokości się odzywał. Podobnie jak na kładkach przed wejściem na most trzeba założyć specjalne ochraniacze na buty.
Wielki Kanion
Po przejściu przez Szklany most weszliśmy na szlak prowadzący w dół kanionu. Przejście kanionu oceniam na bardzo łatwe i przyjemne.
Na końcu kanionu wsiada się do łódki, która płynie się na wielki parking przed wjazdem do Kanionu. Tam należy złapać darmowego busika jadącego pod główne wejście, aby odebrać rzeczy pozostawione w przechowalni bagażu. Następnie nie pozostaje nic innego jak złapanie busa jadącego do Wulingyuan, dokładnie takiego samego jakim się przyjechało do parku.
Nocleg w Wulingyuan
W Wulingyuan zatrzymaliśmy w hostelu Zhangjiajie 1982 Chujian International Youth Hostel. Był znacznie większy i mniej klimatyczny od tego w Zhangjiajie, ale za to tylko 5min piechotą od głównego wejścia do parku narodowego Zhangjiajie, który odwiedziliśmy następnego dnia. Spędziliśmy w nim tylko jedną noc i za pokój 2 osobowy z 2 dużymi łóżkami zapłaciliśmy 91zł.
Inne Atrakcje w okolicach Zhangjiajie
Więcej
Po więcej ciekawostek o Chinach, w tym relację z mojej podróży po nich przejdź na stronę dedykowaną państwie środka.
Jeśli interesują cię także inne kierunki to zapraszam do przejrzenia innych moich wypraw, a także do śledzenia bloga.
- Jak się przygotowac do chin (Wiza, VPN, Bilety na pociąg)
- Pekin
- Xian – Terakotowa Armia
- Zhangye – Między pustynią Gobi, a Wyżyną Tybetańską – Dojazd, odjazd, miasto
- Żółte Góry
- Shanghai
- Zhangjiajie – Tianmen Mountain
- Wulingyuan Glass Bridge i Grand Canyon
- Park Avatara
- Jaskinia Żółtego Smoka – Yellow Dragon Cave
- Macau
- Hong Kong
- Victoria peak
- Kowloon i Hong Kong
- Ocean Park
- Koszt podroży po chinach