Thai Baht

Przyjeżdżając do obcego państwa pierwszą rzeczą jakiej potrzebujemy to miejscowa waluta. W Tajlandii obowiązującą walutą są Tajskie Baty. Trudno je dostać w Polsce więc będziemy je musieli dostać na miejscu. Opcje są dwie:

  • Przywieźć ze sobą dolary lub euro i wymienić w kantorze
  • Pobrać pieniądze z bankomatu

Wymiana pieniędzy w kantorze

Prawdopodobnie będziecie przybywać do Bangkoku drogą powietrzną przez główne lotnisko Suvarnabhumi.  Kantory na lotniskach nie mają zazwyczaj najlepszego kursu, więc nie wymieniajcie pieniędzy od razu po odebraniu bagażu. Macie szczęście, w Bangkoku nie musicie jechać do centrum by znaleźć kantor z dobrym kursem. Do lotniska przylega stacja szybkiej kolejki na której znajdują się kantory z podobnym kursem jak w centrum miasta.  Stacja kolejki znajduje się na poziomie B. Większość ludzi poleca kantory z sieci zielonego SuperRich, ale tak na prawdę nie ma różnicy czy wymienicie pieniądze w Pomarańczowym SuperRich czy w ValuePlus. Wszystkie są obok siebie wybierzcie, ten o najlepszym kursie.

Pobranie pieniędzy z Bankomatów

To, że wasz bank oferuje Wam bezpłatne bankomaty za granicą oznacza tylko tyle, że oni nie pobiorą żadnej prowizji. Bankomaty w Tajlandii i tak pobiorą prowizję w wysokości 200THB od każdej transakcji. Polecam więc wybierać od razu duże kwoty. Maksymalnie za jednym razem można wybrać od 20 000 do 30 000 THB w zależności od banku do którego należy bankomat. Kiedyś bankomaty Citibanku nie pobierały prowizji, ale te czasy minęły i informują, że np do wybieranych 20000THB doliczą swoją prowizję i obciążą kartę kwotą 20200THB.

Extra: Znaczki z 7eleven

Robiąc zakupy w 7eleven (tajska żabka/carrefour express) czasami obok reszty możemy otrzymać coś co wygląda jak znaczki pocztowe. Są to kupony z ich akcji promocyjnej, gdzie po zebraniu odpowiedniej ich liczby można je wymienić na nagrody. Można też nimi normalnie płacić (Ale tylko w 7-eleven). Na każdym znaczku jest numer informujący jakiej liczbie Batów odpowiada jeden kartonik. Opuszczając Tajlandię nie wyrzucajmy tych kartoników do śmieci. W każdym 7-eleven można je podarować jako dotacja na lokalne akcje charytatywne.

7-eleven Stamps
7-eleven Stamps donation
Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".