Koh Samui

Koh Samui to wyspa w zatoce Tajskiej niedaleko Koh Phangan. Jest większa (trzecia co do wielkości wyspa w Tajlandii) i bardziej turystyczna. Zdecydowałem się na jednodniową wycieczkę wokół niej na skuterze. Wypożyczyłem go tuż przy przystani Nathon Pier w cenie 200THB, a pod zastaw musiałem zostawić międzynarodowe prawo jazdy.

Jak się dostać na Koh Samui

Przebywając na Koh Phangan miałem ułatwione dotarcie na tą sąsiednią wyspę, którą mogłem nawet obserwować z mojej kuchni. Jeśli interesuje cię dojazd z innej części Tajlandii zapraszam na wpis o Koh Phangan, gdzie opisałem możliwe sposoby dojazdu na nią, a zaprezentowane metody dotyczą również Koh Samui.

Wyspa ma kilka portów, do których przybijają statki turystyczne. Chciałem spędzić na wyspie jak najwięcej czasu i po przejrzeniu stron armatorów wybrałem przystań Nathon Pier w zachodniej części wyspy. Zależało mi na tym by przypłynąć i odpłynąć z tego samego miejsca, tak aby na miejscu móc wypożyczyć skuter. na stronie Ferrysamui.com wykupiłem 2 bilety w łącznej cenie 16$:

  • 9:00 Koh Phangan (Thong Sala Pier) – 9:30Koh Samui (Nathon Pier) – armator Lomprayah
  • 17:30 Koh Samui (Nathon Pier) – 18:15 Koh Phangan (Thong Sala Pier) – armator Songserm Express Boat

Wodospady Na Muang ( Na Mueang)

Pierwszym punktem na trasie objazdu wyspy były dwa wodospady Na Muang. Pierwszy z nich nie był specjalnie wielki (18m wysokości), a parking przy nim kosztował 20THB. Parking przy drugim był darmowy, ale sam wodospad (79m wysokości) już znajdował się na płatnym terenie i wejście kosztowało 50THB. Wokół wodospadu jest poprowadzona ścieżka, która miejscami wymaga lekkiej wspinaczki i podtrzymywania się linami, ale myślę, że warto. Na samym szczycie ścieżki, jest mały basenik, z którego możemy podziwiać panoramę na część wyspy.

Mumia Mnicha – Wat Khunaram (Phra Wihan Luang Por Daeng)

Dość niedaleko wodospadów, tuż przy głównej drodze znajdziemy świątynię Wat Khunaram. Dość nietypowym wyposażeniem świątynie jest mumia buddyjskiego mnicha. Luang Por Daeng zmarł w 1973r. Wg legendy przepowiedział, swoją śmierć i uznał, że odejdzie z tego świata w czasie medytacji. Polecił wtedy wybudować szklaną trumnę i jego ostatnim życzeniem było to by jego ciało zostało wystawione w świątyni i umacniało wiernych w religii. Oczy mnicha są zasłonięte okularami marki Ray Ban (zapewne po to by jeszcze bardziej nie straszyć odwiedzających).

Secret Buddha Garden or Magic Garden

W środkowej części wyspy znajduje się ogród, który wypełniony jest małymi posągami ludzi, bogów i zwierząt. Wejście kosztuje 80THB i droga jest dość stroma, jednak jadąc od strony południowej skuter daje radę. Ogród nie jest zbyt duży, ale idealnie nadaje się na krótki spacer.

Big Buddha

Jak w każdym turystycznym rejonie Tajlandii, tak i na Koh Samui znaleźć możemy dużego Buddę. Ten na Koh Samui został wybudowany w 1972 roku i mierzy 12 metrów wysokości. Znajduje się on na terenie świątyni Wat Phra Yai, która znajduje na małej wyspie Koh Farn obok Koh Samui, z którą połączona jest mostem. Do samego Buddy prowadzą schody pilnowane przez posąg węża Naga

Bang Po Beach

Ostatnim punktem mojej objazdówki po wyspie była wizyta na plaży Bang Po. Plaża dość długa, było dość późno by się opalać, więc zrobiłem sobie na niej krótki spacer, po czym udałem się do portu Nathon Pier. Za paliwo do objechania wyspy zapłaciłem 100THB.

Zobacz więcej

Więcej wpisów z mojej podróży po Azji Południowo Wschodniej

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".