Pattaya

Miasto znajdujące się niedaleko Bangkoku. Idealne jeśli mamy za dużo wolnego czasu w Bangkoku. Na pewno nie powinno znaleźć się na liście obowiązkowych miejsc do zobaczenia w Tajlandii. Oprócz wielkiego Buddy, świątyni prawdy i kawałka dość średniej plaży nie ma tam nic interesującego.

Miasto słynie z seksturystyki. Na ulicach cięgle mija się się panów w podeszłym wieku nie rzadko w towarzystwie o wiele młodszych, nie zawsze pięknych tajek. Co kto lubi. W mieście znajduje się dość spora społeczność rosyjskojęzyczna – świadczą o tym wszelakie szyldy napisane cyrylicą, Menu w restauracjach są w 3 językach: rosyjskim, tajskim, angielskim (kolejność nie przypadkowa). Idąc do świątyni prawdy natrafiłem nawet na cerkiew prawosławną.

Spędziłem w tym mieście tylko jeden dzień i nie żałuję, że nie zostałem na dłużej.

Jak się dostać do Pattaya z Bangkoku

Busy wyjeżdżają z dworca wschodniego (Eastern Bus Terminal) przy stacji Ekkamai kolejki BTS (Transport w Bangkoku). Podróż trwa około 3h. Jadąc do Pattaya zdecydowałem się na minivana za 130THB co było moim błędem. Zatrzymywał się na wielu przystankach dobierając ludzi po drodze by być pełnym. Nie zajechał również na dworzec w Pattaya, w zamian zatrzymywał się na 3 przystankach North, Center, South.

Zdecydowanie wygodniejszy jest duży autokar, którym jechałem w drodze powrotnej, jedzie szybciej i jest tańszy (108THB). Autobusy odjeżdząją z głównego dworca w Pattaya co godzinę.

Big Buddha – Wat Phra Yai Temple

Posąg Wielkiego Buddy znajduje się w świątyni Wat Phra Yai na wzgórzu w południowej części miasta. Jest to najwyższy posąg Buddy w prowincji i osiąga wysokość 18m. Został postawiony w 1977r. Wtęp jest darmowy i swiątynia jest otwarta w godzinach 7-22. Tuż pod nim znajduje się chińska taoistyczna świątynia poświęcona Konfucjuszowi.

Pattaya Beach

Plaża rozciąga się przez całe centrum miasta. Jest mało urodziwa i daleko jej do rajskich plaż. Jęśli ktos mieszka w Bangkoku i chce w weekend wybrać się na jakąś plażę, to będzie zadowolny. Każdy inny nie powinien. Widoków tam za bardzo nie ma, znajduje się tuż przy ulicy i jest wąska. Odpoczywałem na niej w drodze od wielkiego Buddy do Świątyni prawdy.

Sanktuarium Prawdy

Sanktuarium Prawdy jest główną atrakcją w Pattaya. Wbrew pozorom nie jest starą budowlą w remoncie. Jej budowa rozpoczęła się w 1981, trwa nadal i będzie trwać jeszcze przynajmniej kilkanaście lat. (Wnętrze swiątyni zwiedzać można tylko w kasku). Jest wykonana w całości z drewna i osiąga wysokość 105m. Podobno do budowy nie wykorzystano gwoździ. Nie jest tylko buddyjską swiątynią. Posiada zdobienia i figury z wierzeń tajskich, kambodżańskich, indyjskich i chińskich. Pomysł na jej budowę zrodził się w glowie tajskiego milionera, który niestety nie doczekał się zakończenia budowy.

W jej centralnym punkcie możemy dostrzeć zdjęcia wspominające poprzedniego króla, a wśród nich zdjęcie razem z Janem Pawłem II podczas misji w Tajlandi w 1986r.

Wstęp na teren na którym stoi świątynia kosztuje 500THB, bez kupna biletu nawet jej nie zobaczymy. Można ją zwiedzać w godzinach 8-18.

Zobacz więcej

Więcej wpisów z mojej podróży po Azji Południowo Wschodniej

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".