Tą jesienią EasyJet uruchomił bezpośrednie połączenie między Warszawą, a Berlinem. Ceny biletów w jedną stronę zaczynają się już poniżej 100zł. Postanowiliśmy to wykorzystać i wybrać się w weekend na bożonarodzeniowe jarmarki, których w Niemczech jak i w samym Berlinie jest naprawdę sporo. Przedstawię tutaj tylko kilka z nich, które udało nam się odwiedzić i skosztować na nich grzanego wina.

Informacje Ogólne

Na jarmarkach króluje grzane wino: Gluehwein. Kubek o pojemności 0.2L kosztuje od 2 do 4 euro w zależności od jarmarku. Za Kubek trzeba uiścić depozyt, który przy oddaniu kubka jest nam zwracamy (najczęściej 3 euro). Nic nie stoi na przeszkodzie by taki kubek sobie zatrzymać. W sobotni wieczór na Jarmarkach może być naprawdę tłoczno. Lokalizację jarmarków zaznaczyłem na poniższej mapie.

Berliner Weihnachtszeit at Roten Rathaus

Jarmark przy czerwonym Ratuszu. Tuż obok Alexanderplatz i wieży telewizyjnej. Odwiedzony przez nas dwukrotnie podczas krótkiego wypadu. Na jego środku znajduje się lodowisko otaczające posąg neptuna oraz diabelski młyn. Jest on też jednym z najstarszych i największych marketów. Otwarty codziennie od 26 Listopada do 30 Grudnia.

Weihnachtszauber Gendarmenmarkt

Jedyny płatny Jarmark w zestawieniu. Wejście kosztuje 1euro. Od poniedziałku do piątku między 11 a 14 można go jednak odwiedzić za darmo. Otwarty codziennie od 26 Listopada do 31 Grudnia. Znajduje się na placu Gendarmenmarkt między dwiema katedrami. Przez wielu uważany za najlepszy.

Weihnachtsmarkt an der Gedaechtniskirche

Jarmark miejski rozciągający wokół kościoła Gedaechtniskirche. Według mojej skromnej opinii również najładniej udekorowany. Otwarty w terminie 26 Listopada – 6 Stycznia. To tu w 2016 roku odbył się zamach przy użyciu ciężarówki. Teraz teren jarmarku jest ogrodzony betonowymi barierami, a w dokładnym miejscu tragedii palą się znicze.

Christmas market at Charlottenburg Palace

To chyba najdalej położony od centrum Berlina jarmark, który udało nam się odwiedzić w ten weekend. Znajduje się on na terenie parku pałacu Charlottenburg. Był to też chyba najdroższy Market, gdzie kubek grzanego wina kosztował 4 euro.

Lucia Christmas Market at Kulturbrauerei

W północnej części centralnego Berlina znajduje się Jarmark skandynawski Lucia. Tutaj można spróbować kiełbaski z renifera czy fińskiej odmiany grzanego wina: GLÖGI. Znajduje się on na terenie starego browaru Kulturbrauerei i otwarty jest codziennie od 26 Listopada do 23 Grudnia.

Alexanderplatz Christmas Market

Na głównym placu wschodniego Berlina również znaleźć można Jarmark, otwarty codziennie od 26 Listopada do 26 grudnia.

Winterwelt am Potsdamer Platz

Market znajduje się przy jednym z najbardziej rozpoznawalnych placów w Berlinie. Otwarty jest od 2 Listopada do 6 stycznia. Za półtora euro można tutaj zjechać ze zjeżdżalni ustawionej w jego centrum.

Eco Christmas Market at Sophienstraße

Na koniec przedstawiam bardzo malutki i kameralny jarmark, który znajdował się najbliżej naszego hostelu. Jest to Eco Christmas Market na ulicy Sophienstraße. Otwarty jest on tylko w weekendy i tylko do godziny 19.

Inne Jarmarki

To nie są wszystkie jarmarki, jakie odbywają się w Berlinie w okresie świąt, a jedynie te które odwiedziliśmy. Wypadałoby również wymienić chociażby Wintertraum am Alexa, na którym zbudowano małe wesołe miasteczko.

Inne Podróże

Zobacz pełną relację z wyjazdu do Berlina w tym wpisie
Szukasz inspiracji na city-break w innym kraju? Zobacz moją listę weekendowych wyjazdów.
Zobacz również inne moje relacje z dalszych i bliższych podróży. Link

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".