Ateny

Stolica starożytnego świata. Kolebka naszej cywilizacji. Śródziemnomorski klimat. Takie określenia powinny wystarczyć, aby zachęcić do odwiedzenia Aten, stolicy Grecji. Umiejscowienie zabytków blisko siebie, w samym centrum miasta, umożliwia sprawne przemieszczanie się między nimi na piechotę i sprawia, że Ateny są idealnym miastem na weekendowy wypad tzw. City-break pod czas którego w ciągu 2 dni można zobaczyć główne atrakcje tego miasta.

Tak też i zrobiliśmy Jesienią 2018. Za 390zł kupiliśmy bilety lotnicze w Ryanair w 2 strony z Warszawy na przedłużony weekend. Lot w czwartek o 19:35 i o 23:15 po 2h40m lotu lądowaliśmy w Atenach. Lot powrotny w niedzielę o 17:25 i lądowanie o 19:10. Godziny lotów są idealne. W czwartek oboje jesteśmy po godzinach pracy i nie musimy brać dodatkowego dnia wolnego. (W Grecji jest różnica 1 godziny względem Polski). Poniżej przestawiam pełną relację z wyjazdu bez zbędnego owijania w bawełnę do tego pięknego jak i brzydkiego zarazem miasta.

Greek Agora

Relacja Polersteps

Trasę jako pokonaliśmy, krok po kroku można zobaczyć w aplikacji Polarsteps:

Transport publiczny w Atenach.

Ateny mają dość dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. 3 linie metra, w tym jedna docierająca na lotnisko w godzinach 6:30 – 23:30. Jeśli potrzebujesz dostać się do Aten w nocy tak jak my to z ratunkiem podjeżdża Ci autobus linii X95, który zawiezie Cię pod Parlament w samym centrum. Metro z Lotniska kosztuje 10 euro, autobus zaś 6euro.
Ceny komunikacji w mieście:

 • 1.40euro (0.6 euro ulgowy) bilet jednorazowy uprawniający do podróżowania z przesiadkami przez 90min od zwalidowania.
 • 4.50euro bilet całodobowy
 • 9euro bilet 5 dniowy
 • 22 euro bilet turystyczny 3-dniowy.

Jaka różnica jest między 5-dniowym biletem za 9eur, a 3-dniowym za 22?

Otóż ten drugi uprawnia do podróży metrem między lotniskiem, a Atenami (gdzie normalnie bilet w jedną stronę kosztuje 10euro). Zatem jeśli przyjeżdża się tylko na weekend i czasy przylotu i odlotu łapią się w obrębie czasu kursowania metra, jak najbardziej się to opłaca. My wyszliśmy z terminalu lotniska już po 23:30, więc wybraliśmy autobus. Bilety można kupić u obsługi w kasie lub w biletomatach. W obu przypadkach można płacić kartą.
Jeśli jednak wolisz transport mniejszym samochodem to bardziej niż Uber popularniejsza jest aplikacja Beat, która działa na takich samych zasadach.

Kiedy Jechać do Aten?

Jesień i wiosna są najlepszymi okresami do odwiedzenia Aten. Nie dość, że ceny są niższe i jest mniej turystów niż w sezonie, to wciąż jest ciepło w porównaniu do północnej Europy (24 Listopada temperatura oscylowała w okolicach 18-19 stopni w ciągu dnia.)

Dodatkowo w okresie od 1 Listopada do 31 marca, czyli poza głównym sezonem, wszyscy odwiedzający są uprawnieni do zakupu biletów ulgowych, które są 2 razy tańsze od normalnych (oprócz biletu łączonego).

Tips and Tricks

Część miejsc jest mała i doskonale można je zobaczyć bez potrzeby wchodzenia na ich teren i kupowania biletów. Np. Agorę Rzymską można obejść dookoła wokół płotu i zobaczyć więcej niż ze środka.

Większość miejsc jest płatna. Istnieje jednak coś takiego jak Bilet łączony (Ticket Package) na większość z nich. Kosztuje 30/15 euro  (Normalny/Ulgowy) (przez cały rok) i upoważnia do wstępu do wymienionych niżej atrakcji:

 • Akropolis i jego zbocza
 • Starożytna (Grecka) Agora
 • Rzymska Agora
 • Biblioteka Hadriana
 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego
 • Kerameikos
 • Szkoła Arystotelesa

Cena biletu łączonego nie jest redukowana poza sezonem. Także w tym terminie sprawdź wcześniej atrakcje do których chcesz wejść i przekalkuluj czy nie opłaca się bardziej zakupić pojedynczych biletów aniżeli pakietu za 30euro na wszystkie.

Główne atrakcje

Od razu informuję, że nie są to wszystkie dostępne atrakcje i stanowiska archeologiczne w Atenach, a tylko te które odwiedziliśmy. Wymieniam je też w kolejności w jakiej je zwiedzaliśmy przez 2 i pół dnia. Nie odwiedziliśmy niestety żadnego muzeum, w muzeum Akropolu są puste miejsca na eksponaty, które znajdują się w innych muzeach na świecie. Np. w Londynie, Berlinie czy Luwrze. Sad but true.

Street Art Of Psyri

Dzielnica znajdująca się na północ od placu Monastiraki. Tu też znajduje się nasz Hotel. Na każdym kroku można tu znaleźć ciekawe graffiti oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z pustostanów. Nie raz będziesz mijać tu bezdomnych, śpiących gdzieś przy budynkach. Czuć tu imigracyjny charakter miasta, sklepy, biznesy prowadzone przez osoby z dalekiego i bliskiego wschodu. W centralnym punkcie dzielnicy znajduje plac otoczony tawernami i kawiarniami, często pełen ludzi i wyróżniający się na tle wszystkich innych ulic dzielnicy.  Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kawiarnia Little Kook, do której niestety nie udało nam się wejście z powodu długich kolejek, jednak jej okolica zawsze jest świetnie przystrojona.

Plac Monastiraki

Główne miejsce, gdzie spotykają się ludzie z okolicy oraz śpią bezdomni. Tuż obok znajduje się biblioteka Hadriana, a na ulicy wychodzącej z placu kupisz pamiątki w najlepszych cenach w okolicy (Monastiraki Flea Market) Stąd już prosta droga na Akropol.

Biblioteka Hadriana

Tuż obok placu Monastiraki znajduje się stanowisko archeologiczne z biblioteką Hadriana. Bilet wstępu kosztuje 4€ (zimą 2€). Obszar jest jednak tak mały, że można tę atrakcję oglądać z poziomu ulicy.

Acropol

Acropolis (akros – najwyższy, polis – miasto) Ruiny, dla których wszyscy przyjeżdżają do Aten. Dumnie górują nad Atenami i widać je z prawie każdego punktu miasta. Zwykle wchodzimy na wysokie punkty by podziwiać panoramę okolicy. W Atenach jednak, najlepszy widok jest, gdy się patrzy na Akropol, aniżeli z niego. Głównym budynkiem Akropolu jest Partenon – świątynia poświęcona bogini Atenie. Inne obiekty, które można podziwiać to m. in. Odeon Heroda Attyka, lub teatr Dionizosa. To też pierwsze stanowisko, do którego kupujemy bilet wstępu. Normalnie kosztuje 20€ czyli większą część pakietu za 30€, ale po sezonie cena spada do 10€, a cena pakietu już nie.

Parthenon

Świątynia Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana

Gdy zeszliśmy z akropolu natrafiliśmy na Łuk Hadriana, a tuż za nim znajduje się świątynia Zeusa Olimpijskiego, a raczej to co z niej zostało. Zostały po niej tylko wielkie, doniosłe kolumny. Tutaj, nie zdecydowaliśmy się na wejście do środka, lecz gdybyście chcieli to bilet kosztuje 6€ (ulgowy 3€).

Stadion Panathenaic

Starożytny stadion, na którym odbywały się starożytne olimpiady oraz odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Specjalna paczka biletów nie zawiera wstępu do tej atrakcji. Więc jak ktoś ją kupił za 30€ i chce tez odwiedzić stadion, musi kupić osobny bilet.

Bilet normalny kosztuje 5€, a ulgowy 2.5€ (z tym, że zniżka pozasezonowa nie dotyczy tego miejsca, więc cały rok płaci się pełną stawkę)

National Garden

Darmowy park leżący między Stadionem, a głównym placem miejskim Syntagma i Parlamentem. Fajne miejsce na powrotny spacer po całym dniu zwiedzania.

Plaka

Kolejny dzień rozpoczynamy od zwiedzania małej dzielnicy u podnóża Akropolu. Plaka jest mała ale bardzo malownicza.

Agora Rzymska

Mniejsza z agor w Atenach i nowsza, bo już z czasów rzymskich. To stanowisko nawet poleca się obejść dokoła, gdyż ze środka nie widać wszystkiego (Np. zdobień na wieży). Wstęp kosztuje 6€ (ulgowy/zimą 3€)

Starożytna Agora (Grecka)

Do Agory Greckiej już trzeba wykupić bilet wejścia, gdyż teren jaki obejmuje jest większy od Akropolu. Bilet kosztuje 8€ (ulgowy/zimowy 4€). Na terenie Agory można podziwiać najlepiej zachowaną świątynię starożytnych Aten – świątynię Hefajstosa.

Wybrzeże

Jako że mieliśmy trochę wolnego czasu to wybraliśmy się na ateńskie wybrzeże. To jedyny raz, gdy skorzystaliśmy z komunikacji miejskiej oprócz dojazdu z lotniska. W jedną stronę Metrem, a z powrotem tramwajem.

Wzgórze Lycabettus

Wzgórze Lycabettus to idealne miejsce do podziwiania panoramy Aten zawierającej Akropol i zatokę, szczególnie w czasie zachodu słońca. Jeśli ktoś nie chce wchodzić po schodach 200m w górę może skorzystać z kolejki linowej, która za 7 euro przewiezie cię na sam szczyt.

View from Lycabettus Hill

Parlament

Na ostatni dzień, tuż przed wyjazdem zostawiliśmy sobie Parlament. Codziennie co godzinę przed parlamentem odbywa się zmiana warty strażników. Jednak w Niedzielę o godzinie 13 zmiana ta odbywa się przy akompaniamencie orkiestry i tłumów ludzi, chcących oglądać to widowisko.

Co zjeść

Souvlaki

W Atenach wszechobecne są Kebaby, Souvlaki i Gyros w chlebie Pita. Za porcję w małej knajpie na wynos zapłacisz około 2,50 euro, a w restauracji przy stoliku nawet 8 euro.

Hot Hot Burgers

Przechodząc ulicą Ermou minęliśmy Burgerownię Hot Hot, która miała dobre oceny na google maps. Jako fan burgerów nie mogłem się oprzeć by ich nie spróbować. Mięsko było dobrze wysmażone, ceny nie wygórowane, frytki całkiem całkiem. Mogę ją polecić gdyby komuś znudziły się kebaby.

Rooftop Bars

W Atenach zawsze jest dobrze mieć widok na Akropol, czy to przy kawie w ciągu dnia, czy przy drinku wieczorem.

Na drinka odwiedziliśmy lokal o nazwie Couleur Locale. Bardzo fajne miejsce, choć jego znalezienie może przysporzyć małą trudność. Trzeba skręcić w małą uliczkę, a później przejść przez przejście jak do normlanego bloku mieszkalnego. Bar jest otoczony szklanymi ścianami co by za mocno nie wiało. Drinki są w cenie około 8-9eur, do nich dostajemy standardowo wodę oraz mała ilość chipsów jako przekąska.

Na kawę wybraliśmy się do A for Athens tuż przy Monastiraki Square. W Atenach spodobało mi się to, że zawsze do zamówienia dostaje się wodę. Czy to restauracja, bar lub kawiarnia, nie ma znaczenia – woda bez limitu. Za 2 kawy zapłaciliśmy niecałe 10euro z napiwkiem.

Nocleg

Nocowaliśmy w Hotelu Evripides w którym za 3 noce w pokoju 2 osobowym wraz ze śniadaniami zapłaciliśmy niecałe 500zł. O Hotelu mogę powiedzieć tyle, że był tani, czysty i świetnie zlokalizowany – Znajduje się w dzielnicy Psyri, skąd prowadzi prosta droga do akropolu. Hotel posiada taras na dachu, jednak podczas naszej wizyty był on remontowany. Piętro niżej za to była restauracja, z widokiem na miasto.

Koszty

 • 387,17zł Loty w 2 strony Ryanair WAW-ATH
 • 497,60zł Hotel (3 noce, pokój 2 osobowy)
 • 58zł dojazd do Modlina
 • 206euro (886zł) – Tyle nas wyniosły łącznie wydatki na miejscu (Bilety wstępu, jedzenie, pamiątki, rozrywka)

Łącznie za 3 dniowy, przedłużony weekend w Atenach dla 2 osób zapłaciliśmy około 1828zł.

Inne Podróże

Szukasz inspiracji na city-break w innym kraju? Zobacz moją listę weekendowych wyjazdów.

Zobacz również inne moje relacje z dalszych i bliższych podróży. Link

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".