Wyobraź sobie, że lecisz samolotem, a pokładowy system rozrywki Ci nie wystarcza i chciałbyś obejrzeć nowy odcinek ulubionego vloga. Lub podczas jazdy pociągiem połączenie z siecią 4G ciągle przerywa albo całkowicie zanika, a ty jesteś w trakcie oglądania dokumentu na YouTube?

Czy wiesz, że możesz wcześniej pobrać swoje ulubione vlogi i inne filmy dostępne na YouTube i później oglądać je offline? Otóż Google oferuje taką możliwość w krajach rozwijających się. (Pełną listę krajów możesz sprawdzić pod tym adresem). Na szczęście nie musisz przebywać w tych krajach, aby z tego skorzystać, można lekko oszukać aplikację YouTube przy pomocy klienta VPN.

VPN – Virtual Private Network – Wirtualna sieć prywatna. To taki tunel, przez który łączysz się z innym serwerem, który to dopiero wysyła twoje zapytanie do serwerów docelowych. Umożliwia on lepsze zabezpieczenie prywatności lub na ominięcie niektórych restrykcji nałożonych przez rządy państw. Np w Chinach zablokowany jest dostęp do większości usług Google takich jak np Gmail czy YouTube, wszelakich social mediów: Facebook, Instagram, Snapchat, itd. Dzięki połączeniu przez VPN z serwerem np w Hongkongu dostajemy już możliwość skorzystania z zablokowanych w Chinach usług.

Jeśli chcesz móc pobierać filmy z YouTube musisz zainstalować jedną z dostępnych aplikacji umożliwiających połączenie się do takich prywatnych tuneli. Będąc w Chinach korzystałem z ExpressVPN, teraz na co dzień używam NordVPN. Oba mają bogatą sieć węzłów i mogę je polecić. Jaką ty wybierzesz nie będzie większej różnicy z punktu widzenia tego poradnika. Większość z dostępnych na rynku usług VPN jest płatna.

W tym poradniku posiłkować się będę zrzutami ekranu z aplikacji NordVPN dla systemu Android.

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu swojego konta VPN, należy połączyć się z którymś z węzłów z kraju, w którym Google oferuje możliwość pobierania filmów.

Na załączonym przykładzie wybrałem Tajlandię, bo to właśnie podczas mieszkania w tym kraju odkryłem tą usługę.

Po udanym połączeniu, nasze połączenia internetowe z telefonu będą wychodziły z Tajlandii. Na Facebooku można zaobserwować pojawiające się reklamy w języku tajskim, gdyż z punktu widzenia serwisów internetowych przebywamy w Tajlandii.

W aplikacji YouTube powinna pojawić się w tym momencie dodatkowa zakładka z pobranymi materiałami, a pod każdym z filmów dodatkowy przycisk umożliwiający jego pobranie.

Gdy pobieranie się zakończy możesz rozłączyć się z internetem i oglądać pobrane filmy.

Istnieje ograniczenie w postaci 2 dni, w ciągu których trzeba znów przejść w tryb online i połączyć się z danym krajem za pomocą VPN.

Ostatnie zarejestrowanie połączenie online musi wskazywać na jeden z objętych usługą krajów. Jeśli połączysz się z siecią bez VPN to pobrany plik nie będzie dostępny do pobrania.

Często podróżuję między Warszawą, a moim rodzinnym Białymstokiem. Lekko ponad 2 godziny jazdy pociągiem, ale niestety na tej trasie pokrycie siecią jest bardzo słabe i często nie mam zasięgu. Dzięki temu trikowi nie muszę się obawiać, że będę musiał przerywać oglądanie odcinków z powodu utraty połączenia.

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".