Grand Circuit

Świątynie należące do dużego obwodu są rzadziej odwiedzane od tych należących do małego obwodu. Do tej trasy należą: Angkor Wat (jako najważniejsza świątynia znajduje się w obu trasach), Preah Khan, Neak Pean, Ta Som, Eastern Mebon, Pre Rup.

Podobnie jak do małej pętli, by poruszać po dużej, potrzebny jest bilet. Więcej o biletach w wpisie: Cambodia, Siem Reap, Angkor Wat in 3 days

Do przebycia tej trasy wynająłem kierowcę remorka za 20$. Dostarczył on również butelkowaną wodę i mokre ręczniki, które ratowały moje czoło w czasie podróży między świątyniami. Nasz dzień rozpoczęliśmy o godzinie 5 rano, wybierając się na wschód słońca w Angkor Wat.

Wschód słońca w Angkor Wat

Docieramy do Angkor Wat jeszcze przed świtem. Mym oczom ukazał się tłum ludzi zajmujący najlepsze miejsce do obserwowania wschodu słońca. Czy było warto wstawać? Wschód słońca był bardzo fajny, ale każdy wschód słońca przy czystym niebie jest fajny. Dużo osób po wschodzie słońca zadawało pytania: Czy to już? To wszystko? Na pewno nie żałuję tak wczesnej pobudki, ale nie jest to coś bez czego nie mógłbym żyć.

Czas tuż po wschodzie słońca jest najlepszą porą na zwiedzanie Angkor Wat. Podczas gdy większość obserwatorów wraca do Siem Reap na śniadania do hoteli, można wykorzystać okazję, że świątynia jest otwarta już od 5 rano, a my akurat w niej jesteśmy.

Opis zwiedzania Angkor Wat przedstawiam we wpisie o Małym okręgu.

Preah Khan

Po wschodzie słońca wyruszamy przez Angkor Thom do Preah Khan. Dotarłem tam o 7 rano i strażnicy nie chcieli mnie wpuścić do środka. Musiałem poczekać 30min do oficjalnego otwarcia. Oprócz mnie, o tej godzinie była jeszcze tylko jedna para, więc mieliśmy całe świątynie tylko dla siebie. Preah Khan mogę porównać do Ta Prohm. Wielkie drzewa porastają starożytne mury. Na samym środku świątyni znajduje się Stupa, a wchodząc w głąb ruin można znaleźć wciąż działający ołtarzyk Buddy. Na terenie świątyni znajduje się również ukryty Geocache. Po drugiej świątyni znajduje się sztuczne jezioro (Baray Jayatataka) jakich na którym znajduje się kolejna świątynia.

Neak Pean

Neak Pean leży na wyspie na środku stawu Baray Jayatataka. Aby się do niej dostać trzeba przejść po kładce. Na wyspie znajduje się kolejny mniejszy staw, a na nim, znów wyspa, na której jest wieża świątyni.

Ta Som

Ta som to połączenie Ta Prohm i Bayon. Posiada budowle porośnięte poprzez drzewa i wielkie twarze. Wszystko tylko w mniejszej skali.

Eastern Mebon

Eastern Mebon leży na wyschniętym stawie (East Baray). Jest jedną ze starszych świątyń w rejonie (pochodzi z Xw). Widać to po stylu architektonicznym, który różni się od tego w Angkor Wat.

Pre Rup

Podobnie jak Eastern Mebon, Pre Rup jest jedną ze starszych świątyń. Poświęcona była hinduistycznemu bogowi Shiva.

Inne

Po drodze, można zatrzymywać się również w innych mniejszych ruinach, do czego zachęcam. Szczególnie na terenie Angkor Thom jest ich pełno. Poza kompleksem trzeba jednak uważać, gdyż teren jest pełny min ziemnych z czasów wojny.

Small Circuit

Zobacz też Mały obieg do którego należą Angkor Thom – Bayon, Ta Keo, Ta Prohm

Zobacz więcej

Więcej wpisów z mojej podróży po Azji Południowo Wschodniej

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".