Small Circuit

Mała pętla ma 17km i obejmuje najważniejsze świątynie kompleksu Angkor. W jej skład wchodzą Angkor Wat, Angkor ThomBayon, Ta Keo, Ta Prohm, oraz inne mniejsze po drodze. Niestety nie dane było mi zobaczyć Ta Keo z powodu remontu. Małą pętlę zrobiłem piechotą, głównie pierwszego dnia mojej wizyty w Siem Reap. Tylko ostatnią świątynię – Banteay Kdei, zrobiłem ostatniego dnia rowerem.

By móc wejść na teren parku potrzebne są bilety: więcej o nich w wpisie: Cambodia, Siem Reap, Angkor Wat in 3 days

Oprócz małej pętli, wytyczona jest również wielka pętla.

Angkor Wat

Angkor Wat to jedna ze świątyń, o których każdy słyszał. Najważniejsza świątynia kompleksu, znalazła się nawet na fladze Kambodży. Angkor – „Miasto”, Wat – „Świątynia” zajmuje teren 20 hektarów. Bardzo popularne są odwiedziny tego miejsca o świcie słońca. Relacja z tego wydarzenia znajduje się w wpisie o dużej pętli.

Angkor Wat leży na małej wyspie o kształcie prostokąta i jest też najlepiej zachowaną świątynią kompleksu. Najlepiej jest ją zwiedzać z samego rana, zaraz po wschodzie słońca, gdy tłum turystów wróci do hoteli. W samym sercu świątyni znajduje się wieża Bakan, na której liczba osób przebywających w tym samym czasie jest limitowana i trzeba odstać swoje w kolejce by móc wejść na górę. Ściany budynków świątyni są bogato zdobione płaskorzeźbami.

Baksei Chamkrong, South Gate

Po drodze do Angkor Thom, od strony Angkor Wat znajduje się bardzo dobrze zachowana brama, z wielkim posągiem głów na jej szczycie. Po lewej stronie widać też małą świątynię Baksei Cham Krong.

Angkor Thom – Bayon

Angkor Thom to była stolica imperium Khmerów w XIIw. W samym sercu miasta znajduje się świątynia Bayon, która słynie z wielkich twarzy. Znajdują się one na 54 wieżach zwanych „Prasatami” i jest ich dokładnie 216.

Baphuon, Phimeanakas

Świątynie znajdują się na terenie Angkor Thom, na północny zachód od Bayon. Na zachodniej ścianie Baphuon można dostrzec postać leżącego buddy o długości 70m i wysokości 9m

Victory gate

Przemieszczając się dalej żegnamy teren Angkor Thom przez zachodnią bramę zwaną Victory Gate

Thommanon, Chau Say Tevoda

Tuż za bramą znajdują się dwie małe, bardzo podobne do siebie świątynie Thommanon i Chau Say Tevoda.

Ta Keo

Ta Keo– która oficjalnie znajduje się na liście małego obwodu, nigdy nie została ukończona. Niestety podczas mojej wizyty była zastawiona rusztowaniami i były na niej prowadzone prace.

Ta Prohm – Tomb Raider

Ta Prohm – słynie z 2 rzeczy: Jej ruiny porasta bujna roślinność. Drzewa rozwalają kamień i adaptują to miejsce pod siebie. Można tutaj dostrzec potęgę natury. Przedstawia ona dokładnie moje wyobrażenia o ruinach w jungli. Drugą rzeczą z jakiej jest ona znana, to to, że była ona planem zdjęciowym w filmie Tomb Raider, w którym można oglądać Larę Croft (Angelina Jolie) na tle murów Ta Prohm.

Świątynia jest równie często odwiedzana przez turystów co Angkor Wat, jednak jest od niej znacznie mniejsza przez co w środku jest większy tłok ludzi.

Banteay Kdei

Ostatnią świątynią małego obwodu jest Banteay Kdei znana jako Cytadela mnichów. Jej nie udało mi się zrobić pierwszego dnia. Wróciłem tutaj na rowerze dnia trzeciego.

Inne

Po drodze, można zatrzymywać się również w innych mniejszych ruinach, do czego zachęcam. Szczególnie na terenie Angkor Thom jest ich pełno. Poza kompleksem trzeba jednak uważać, gdyż teren jest pełny min ziemnych z czasów wojny.

Grand Circuit

Zobacz też Duży obieg do którego należą Preah Khan, Neak Pean (na środku jeziora), Ta Som, Wschodni Baray/Mebon i Prasat Leak Neang

Zobacz więcej

Więcej wpisów z mojej podróży po Azji Południowo Wschodniej

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".