Cambodia, Siem Reap

Odkąd pierwszy raz obejrzałem Tomb Raider, chciałem odwiedzić ruiny świątyń w Kambodży. Znajdują się one w okolicach miasta Siem Reap (około 10km od centrum miasteczka). Datowany na między IX-XVw kompleks był starożytną stolicą imperium Khmerów. W tym czasie mieszkało tutaj 1mln ludzi, podczas gdy Paryż w tym samym czasie posiadał tylko 250tys mieszkańców. Najsłynniejszą świątynią kompleksu jest Angkor Wat (Angkor – „Miasto”, Wat – „Świątynia”). Świątynia znajduje się także na fladze kambodżańskiej.

W Kambodży nie musimy wymieniać pieniędzy na lokalną walutę (Riel kambodżański), można śmiało płacić w dolarach. Nawet ceny w sklepach są podawane w dolarach. Drobniejszą resztę w sklepach dostać już można w Rielach. Poza Kambodżą, waluta jest ciężko dostępna. Kurs wynosi około 4000-4100KHR za 1USD.

Nocleg w Siem Reap jest bardzo tani, jak na warunki jakie oferuje. Za jedną noc w Siem Reap Pub Hostel z basenem, trzeba zapłacić około 3$ (10zł). A Pokoje w 4 gwiazdkowych hotelach dostępne są już od 18$ (60zł)

Wiza

Większość nacji przybywając do Kambodży musi posiadać wizę (w tym Polacy). Na szczęście e-wizę można wyrobić przez internet w ciągu 3 dni roboczych. Taka e-wiza kosztuje 36$ po otrzymaniu trzeba ją wydrukować i okazać na przejściu granicznym. Wiza turystyczna jest pojedynczego wjazdu i ważna jest 3 miesiące od daty otrzymania. Do otrzymania wizy wymagany jest paszport ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy w chwili przekraczania granicy oraz zdjęcie w formie cyfrowej.

Wizę można otrzymać pod tym adresem: https://www.evisa.gov.kh

Jak się dostać do Siem Reap

Mieszkając w Bangkoku miałem dość niedaleko, więc nie mogłem ominąć takiej okazji. Wybrałem się na 3 dni, 27-30 Października 2017. Najwięcej osób podróżuje do Kambodży z Tajlandii za pomocą autobusów lub pociągów, które wyjeżdżają z Bangkoku w kierunku przejścia granicznego Poipet. Tam przekraczają granicę lądową i zmierzają dalej w kierunku Siem Reap. Ja wybrałem inną szybszą drogę, drogę powietrzną. Lot z lotniska Don Mueang (DMK) do Siem Reap (REP) trwa tylko 1 godzinę. Wybrałem lot wieczorny, w piątek po pracy, liniami lotniczymi AirAsia. (Wracałem w poniedziałek wieczorem). Bilety w obie strony kosztowały 84eur (99$/360zł). Na lotnisku kupiłem lokalną kartę SIM za 3$, a później udałem się do centrum Siem Reap Tuk tukiem (który w Kambodży nazywa się Remork) w cenie 9$

Bilety

Aby móc poruszać się po terenie Parku Archeologicznego Angkor (Angkor Archaeological Park) potrzebna jest przepustka. Niestety, aby je dostać trzeba udać się do biura parku, które nie jest blisko centrum Siem Reap, ani żadnej ze świątyń. Każdy kierowca tuk tuka zna to miejsce. Tak więc jeśli chcesz jechać na wschód słońca do Angkor Wat w bilety musisz zaopatrzyć co najmniej dzień wcześniej. Biuro jest czynne w godzinach 5-17:30 Dostępne są 3 rodzaje biletów:

 • 1 dniowy (37$)
 • 3 dniowy (62$)
 • 7 dniowy (72$)

W 2017 roku bilety niestety mocno podrożały, wcześniej bilet jednodniowy kosztował 20$, a 3 dniowy 40$. Kupując bilet kilkudniowy nie musimy wykorzystywać tych dni pod rząd. Bilet trzydniowy jest ważny przez 10 dni od daty zakupu, a bilet 7 dniowy przez miesiąc. Na terenie parku, najczęściej przy świątyniach, ale także i w punktach kontrolnych na ulicy kontrolerzy sprawdzają bilety. Na każdym bilecie jest zdjęcie jego posiadacza, więc nie możliwe jest przekazanie lub odkupienie biletu od drugiej osoby.

Small Circuit i Grand Circuit

W celu uproszczenia zwiedzania, ruiny zostały podzielone na 2 trasy. Małą i Wielką pętlę. Nie wszystkie świątynie znajdują się w obrębie tych dwóch tras. Jednak zdecydowana większość, i te najważniejsze tak.

Większość świątyń otwarta jest w godzinach 7:30-17:30 oprócz:

 • Angkor Wat and Srah Srang: Codziennie od 5.00am do 5.30pm.
 • Phnom Bakheng and Pre Rup: Codziennie od 5.00am do 7pm.

Każdą z pętli opisałem w osobnych wpisach:

Poruszanie się po ruinach Angkor

Pierwszego dnia uznałem, że zrobię małą pętlę pieszo. Rano wyruszyłem spacerem do biura biletowego, a później w kierunku Angkor Wat, zwiedzając po drodze wsie Kambodżańskie. Spacer trwał cały dzień i prawie mi się udało zrobić całą pętlę. Niestety nie wyrobiłem się z ostatnią świątynią.

Na drugi dzień umówiłem się z kierowcą Remorka na dużą pętlę, którą rozpocząłem wschodem słońca w Angkor Wat. Taka trasa zajęła pół dnia i kosztowała 20$, którego resztę wykorzystałem na odpoczynek nad basenem w hostelu po dwóch dniach pełnych zwiedzania. W tym miejscu mogę polecić mojego kierowcę. Dość dobrze mówił po angielsku i cały czas oferował mi zwilżone ręczniki i wodę. Niektórzy kierowcy zgadzają się na cenę 12$ za małą pętlę.

Trzeciego dnia wypożyczyłem rower za 2$ nieopodal hostelu  i wybrałem nim się do świątyni, którą pominąłem pierwszego dnia (Banteay Kdei) oraz zwiedzanie okolic Angkor Wat.

Ceny w Siem Reap

 • Remork z lotniska do centrum 9$
 • Karta sim na tydzień 3$
 • Hostel z basenem na 3 dni – 10$
 • Wypożyczenie roweru na cały dzień 2$
 • Remork z kierowcą na cały dzień 20$
 • Butelka wody w sklepie 1$
 • Zestaw w KFC 4.2$
 • Zestaw w Burger Kingu 4.4$
 • Masaż Stóp 2$
 • T-shirt pamiątkowy 2$
 • Remork na lotnisko 5$

Zobacz więcej

Więcej wpisów z mojej podróży po Azji Południowo Wschodniej

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".