Berlin

Tą jesienią EasyJet uruchomił bezpośrednie połączenie między Warszawą, a Berlinem. Ceny biletów w jedną stronę zaczynają się już poniżej 100zł. Postanowiliśmy to wykorzystać i wybrać się na weekendowy city-break. Naszym głównym celem były bożonarodzeniowe jarmarki. Jednak nie o nich będzie ten wpis. Opisałem tu główne atrakcje Berlina, które udało się nam odwiedzić, natomiast wpis o jarmarkach znajduje się pod tym linkiem.

Relacja Polarsteps

Trasę jaką pokonaliśmy, krok po kroku można zobaczyć w aplikacji Polarsteps:

Transport

Berlin posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Szybka kolej miejska (S-Bahn), Metro (U-Bahn), tramwaje i autobusy dowiozą Cię wszędzie tam, gdzie tylko będziesz chciał. Pojedynczy bilet kosztuje 2.80eur i uprawnia do jazdy z przesiadkami przez 2 godziny. Bilet całodzienny kosztuje 7eur. Bilety można kupić w automatach, które przyjmują płatności zarówno gotówką jak i kartą (np. MasterCard Revolut). Przygodę z Berlinem zaczynaliśmy na lotnisku Tegel i aby dojechać do centrum złapaliśmy autobus linii TXL, który jeździ na trasie Lotnisko – AlexanderPlatz mijając po drodze Bramę Brandenburską. (Rozkład jazdy i trasy autobusów dostępne pod adresem https://www.vbb.de/en/)

Brama Brandenburska

Pierwsza i chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja Berlina to Brama Brandenburska. Odbudowana po wojnie stała się częścią muru dzielącego Berlin na wschód i zachód.

Reichstag

Tuż nieopodal Bramy Brandenburskiej znajduje się budynek parlamentu niemieckiego Bundestagu. Popularne jest zwiedzanie jego kopuły, lecz by to zrobić trzeba wcześniej zarezerwować wejście przez Internet (link). Liczba wejść jest ograniczona. Niestety nam się nie udało znaleźć wolnych wejściówek w terminie, w którym odwiedzaliśmy Berlin.

Holocaust monument

Kierując się na południe, znajdziemy pomnik upamiętniający ludobójstwo żydów dokonane przez Niemców w czasach 2 wojny światowej.

AlexanderPlatz & Berliner Fernsehturm

AlexanderPlatz to główny plac Berlina wschodniego. Obok niego znajduje się Berliner Fernsehturm – wieża telewizyjna o wysokości 368m. Na wysokości 203m umiejscowiony jest bar z tarasem widokowym.

Mur Berliński – East Side Gallery

Pozostałości muru berlińskiego przemienione w galerię sztuki ulicznej. Tuż po upadku muru 118 artystów zmieniło jego wschodni fragment w galerię na świeżym powietrzu. Najsłynniejsze jest graffiti przedstawiające całujących się Leonidę Breżniewa i Ericha Honeckera.

Charlie Checkpoint

W czasach podziału Berlina było to przejście graniczne między strefami rządzonymi przez Amerykanów i Sowietów. Dziś pozostawiona jest budka strażnicza służąca jako atrakcja turystyczna, pod którą można sobie zrobić zdjęcie ze statystami ubranymi w amerykańskie mundury.

Wyspa Muzeów

Choć w Berlinie jest mnóstwo różnych muzeów, te największe i najważniejsze znajdują się na wyspie muzeów. M. in. Muzeum Pergamońskie z bramą Isztar czy ołtarzem Zeusa i Neus Museum, Altes Museum, Bode Musem. Całodniowy bilet wstępu kosztuje 18eur (9 eur wersja dla studentów)

Hackesche Höfe

Hoffy to malownicze dziedzińce w dzielnicy Mitte połączone ze sobą w jeden wielki kompleks. Naleźć tu można sklepy, bary i restauracje, a każdy dziedziniec jest inny

Potsdamer platz

W czasach zimnej wojny przedzielony na pół przez mur. Dziś centrum biznesowe centralnego Berlina. Zobaczyć tu można plac Sony Center który przykryty jest wielkim baldachimem (Ala dach stadionu narodowego).

Co i gdzie zjeść w Berlinie

Curry Wurst

Nie można być w Berlinie i nie zjeść kiełbaski z Curry. Po tą specjalność udałem się na południe od Charlie checkpoint do lokalu Curry 36 przy stacji U-Bahn Mehringdamm.

Kebab

Berlin to nie tylko kiełbaski. W Niemczech jest bardzo liczna diaspora Turecka, która przywiozła do tego kraju swoją kuchnię. Jeden z lepszych Kebabów (Mustafa’s Gemüse Kebap) można dostać tuż obok Curry 36. Swoje trzeba odstać w kolejce, czasami nawet dwugodzinnej. My staliśmy tylko 10min, ale jakbym miał stać 2h to uznałbym, że nie warto.

Transit

Niedaleko naszego hostelu znajdowała się restauracja azjatycka Transit, która oferuje bardzo dobre jedzenie sprzedawane w małych miseczkach w cenie 3.5eur każda. Zamawia się podobnie jak Hongkongu poprzez zaznaczanie pozycji ołówkiem na kartce.

Nocleg

Jako naszą bazę wypadową wybraliśmy The Circus Hostel, który znajduje się w północnej części centralnej dzielnicy Berlina Mitte. 10 min piechotą od Alexander Platz. Przy check-in otrzymuję się voucher na piwo w lokalnym barze.

Ciekawostka: W jego piwnicach znajduje się mini muzeum poświęcone aktorowi Dawidowi Hasselhoffowi.

Koszty

Podczas wyjazdu ponieśliśmy następujące koszty:

  • 400zł (93eur)– 2x Loty WAW-TXL
  • 715zł (166eur) – pokój 2 osobowy w The Circus Hostel na 3 noce
  • 27eur – Bilety normalny(18eur) i ulgowy(9eur) na wyspę muzeów
  • 20.7eur – Kolacja w Azjatyckiej restauracji Transit
  • 14eur – Całodzienne bilety na komunikację miejską
  • 11.2eur – 4 pojedyncze bilety miejskie.

Łącznie z atrakcjami na jarmarkach Bożonarodzeniowych, wyżywieniem i wszystkimi innymi kosztami 3 dniowy pobyt w Berlinie kosztował nas 2100zł (489eur)

Jarmarki Bożonarodzeniowe

Jeśli przybywasz do berlina w okresie świątecznym, to nie możesz ominąć Jarmarków Bożonarodzeniowych. Listę ciekawszych znajdziesz pod tym adresem.

Inne Podróże

Szukasz inspiracji na city-break w innym kraju? Zobacz moją listę weekendowych wyjazdów.

Zobacz również inne moje relacje z dalszych i bliższych podróży. Link

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".