Mati Si Scenic Area

Mati Si Scenic Area to obszar na pograniczu wyżyny tybetańskiej. Poza głównym parkingiem parku, nic tu nie przypomina Chin. Setki kolorowych chorągiewek i krążący mnisi sprawiają, że można tutaj poczuć ducha Tybetu. Znajduje się tutaj wyjątkowa świątynia, która adaptuje okoliczne groty i jest wykuta w całości w skale.

Mati Si Temple
Świątynia Mati Si Temple

Posty Powiązane:

Położenie świątyń Mati

Kompleks świątyń Mati znajduje się w chińskiej prowincji Gansu, 65km na południe od miasta Zhangye. Jak dojechać do tego miasta opisałem już w poprzednim wpisie. Sama prowincja Gansu jest wąskim przesmykiem między rozpościerającą się na północy pustynią Gobi i wyżyną tybetańską na południu. Mati Si znajduje się już u podnóża wspomnianej wyżyny.

Jak dojechać do Mati Si.

Zupełnym przypadkiem, dzień wcześniej udało się nam załatwić samochód wraz z kierowcą na cały dzień w cenie 400CNY. Oprócz Mati Si cena obejmowała również wyjazd do Parku Geologicznego Danxia (Chińskie Tęczowe Góry). Szczerze polecamy tę opcję. Jeśli ktoś chce uzyskać kontakt WeChat do naszego kierowcy to zapraszam do kontaktu mailowo (lub FB/Insta). (Jeśli chcesz przeczytać o okolicznościach w jakich go poznaliśmy zapraszam do wpisu o Zhangye). W twoim hotelu na recepcji też powinni pomóc Ci zorganizować taksówkę na cały dzień.

Koszt Wstępu

Bilet wstępu na obszar Mati kosztuje 39 CNY. Cena zawiera również wejście do świątyni Tysiąca Buddów i Pałacu króla Gesara. Bilet wstępu do głównych Grot Mati jest dodatkowo płatny i kosztuje 35 CNY. Łącznie trzeba więc liczyć 79 CNY od osoby za zobaczenie 2 świątyń. Cała okolica otwarta jest dla zwiedzających w godzinach 8-18. Na terenie kompleksu Mati spędziliśmy około 3h (z dojazdem w 2 strony z Zhangye łącznie ponad 5h).

Jeśli ktoś ma cały dzień może zapuścić się w dalsze rejony Mati Si Scenic Area. Istnieją tutaj szlaki piesze jak i konne.

Świątynia Końskiego Kopyta – Groty Mati Si

Starożytna Świątynia Mati Si 马蹄寺 zwana jest też Świątynią Końskiego Kopyta (Horse’s Hoof Temple). Wg lokalnej legendy Pegaz, na którym jechał król Gesar zostawił tutaj ślad swojego kopyta. W tym miejscu, na ścianie skalnej powstała świątynia składająca się z 33 Boskich grot, kształtem przypominająca pagodę.

Świątynia Mati Si
Świątynia Mati Si
Mati Si
Mati Si

W największej z grot umiejscowionych przy ziemi, która zarazem jest największą w Chinach (33,5m głębokości, 27,43m szerokości i 15m wysokości) znajduje się posąg stojącego Buddhy.

W środku skały, wydrążone są wąskie tunele poprowadzone między mniejszymi grotami. W sumie jest ich 21 na 7 poziomach. Buddyści wierzą, że każdy kto odwiedzi wszystkie 33 boskie groty dozna oczyszczenia duszy.

Najwyższa z grot mieści się na wysokości 43 metrów nad ziemią. Z zewnątrz zabudowana jest ona drewnianym balkonem, który wygląda jak mały domek. W każdej umieszczone są figury Buddy Wajroczany (Vairocana).

Przechodząc na kolejne poziomy trzeba bardzo uważać. Sufity są niskie, a schody bardzo strome.

Dokładna data budowy świątyni nie jest znana. Na podstawie stylu wykonania figur Buddów szacuje się, że Mati Si powstała w V w naszej ery.

Shengguo Temple

Tuż obok skały znajduje się mały drewniany budyneczek, który również jest buddyjską świątynią. Wszyscy mieszkający tu mnisi są Tybetańczykami.

Pałac Króla Gesara

Następnie nasz kierowca zabrał nas pod „Pałac” króla Gesara, który położony jest 3min drogi samochodem od grot. Jest to tak na prawdę pojedyncza grota w kształcie tunelu w pobliskim wzgórzu. Ma około 70m długości, 12m szerokości i 3 m wysokości. Dedykowana jest legendarnemu królowi Gesarowi z Tybetańskiej epopei, który wypędził wszelkie zło z tego świata. W środku znajdują się posągi samego króla i jego 36 generałów na koniach, gotowych do walki ze złem.

Pod wejściem do groty można wypożyczyć konia i wyruszyć nim na szlak widokowy po okolicznym terenie.

Mati Si Scenic Area
Mati Si Scenic Area

Świątynia Tysiąca Buddów

Ostatnim miejscem, które zobaczyliśmy w kompleksie była Świątynia Tysiąca Buddów (Thousand Buddha Temple/Cavity). Znajduje się ona tuż zaraz za bramą wjazdową do parku. Jest znacznie młodsza niż Świątynia Kopyta, bo pochodzi z XIII w.

Podobnie jak Mati Si, wyrzeźbiona jest w skale, posiada tylko 2 piętra, z czego drugie jest ciężko dostępne dla osób nie przyzwyczajonych do wdrapywania się. (Pewnie dlatego to miejsce ma tylko 4A zamiast 5A – o skali atrakcji turystycznych w Chinach przeczytasz tutaj).

To co czyni tę świątynię niezwykłą jest niesamowita ilość malutkich grot wydrążonych w ścianie skały. Niegdyś w każdej z nich była umiejscowiona figurka Buddy.

Więcej

Po więcej ciekawostek o Chinach, w tym relację z mojej podróży po nich przejdź na stronę dedykowaną państwie środka.

Jeśli interesują cię także inne kierunki to zapraszam do przejrzenia innych moich wypraw, a także do śledzenia bloga.

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".