Zakazane Miasto – Forbidden City – 紫禁城 / 故宫

Zakazane Miasto to miasto w mieście. Chiński dwór cesarski zwany Zakazanym Miastem znajduje się w samym centrum Pekinu i jest największym kompleksem pałacowym na świecie. 1km długości, 800m szerokości, 800 budynków i 9000 pomieszczeń. Te liczby robią wrażenie.

Zakazane Miasto
Zakazane Miasto

Gdy cesarz z dynastii Ming w XV wieku przeniósł stolicę z Nakinu do Pekinu, potrzebował nowego lokum. Oprócz samego pałacu zbudowano również wiele niezbędnych budynków, potrzebnych do funkcjonowania dworu, takich jak biblioteki, świątynie i kwatery. To wszystko zostało otoczone murem na planie prostokąta oraz fosą. Od tego momentu, przez 500lat wstęp dla zwykłego chińczyka był zakazany, a za złamanie tego zakazu groziła śmierć, stąd tez i nazwa pałacu. W drugiej połowie XX wieku, miasto zostało po raz pierwszy otwarte dla zwykłych śmiertelników już jako muzeum.

Główne wejście do kompleksu znajduje się od strony południowej, czyli od placu Tiananmen na który dostać się za pomocą 1 linii metra. Bilet wstępu kosztuje 60 juanów, a liczba biletów jest limitowana. Maksymalnie, jednego dnia zakazane miasto może odwiedzić 80 tys ludzi.

Zakazane Miasto
Zakazane Miasto

Idąc cały czas przed siebie w kierunku północnym, będziesz mijać kolejne pawilony, w tym ten najważniejszy: Pawilon Najwyższej Harmonii, czyli sala tronowa.

Nie sposób, nie skręcić w boczne uliczki i zajrzeć do mniejszych pawilonów, w których znajdują się różne wystawy eksponatów muzealnych.

Na końcu kompleksu znajduje się część prywatna z ogrodem, który żegna turystów odwiedzających zakazane miasto.

My na terenie zakazanego miasta spędziliśmy około 2 i pół godziny, ale spokojnie można tu chodzić cały dzień.    

Park Jingshan – 景山公园

Tuż za zakazanym miastem, z północnej strony znajduje się park Jingshan. Niegdyś był to park cesarski, teraz można go zwiedzać za jedyne 10CNY. Na wzgórzu, które znajduje się po środku, znajduje się Pawilon Wiecznej Wiosny, z którego można oglądać panoramę Pekinu i Zakazanego Miasta. Z ciekawostek, to w 1644 w tym parku powiesił się ostatni cesarz z dynastii Ming.

Panorama Zakazanego miasta z Parku Jingshan
Panorama Zakazanego miasta z Parku Jingshan

Więcej

Po więcej atrakcji Pekinu, a także po informacje praktyczne o mieście. Zapraszam do tego wpisu.

Po więcej ciekawostek o Chinach, w tym relację z mojej podróży po nich przejdź na stronę dedykowaną państwie środka.

Jeśli interesują cię także inne kierunki to zapraszam do przejrzenia innych moich wypraw, a także do śledzenia bloga.

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".