Jakiś czas temu zainteresowałem się aplikacjami które z plików .PSD tworzą gotową stronę HTML+CSS. Miłoby by automat kodował strony, pomimo tego, że część freelancerów straciłaby zlecenia. Gdy w XVIII w. rozpoczynała się rewolucja przemysłowa, też było wiele sprzeciwów, że maszyny zabierają pracę ludziom.  No ale cóż takie są koszta postępu. Ludzie znaleźli inne zawody, teraz też historia się powtórzy.

Jednak pomimo optymistycznego wstępu, jak na razie jestem sceptykiem rychłego wprowadzania tej technologii, gdyż uważam, że nie potrafimy jeszcze tak dobrze zaprojektować algorytmów, by kodowały strony, szczególnie te złożone tak dobrze jak człowiek.

Znalazłem stronę http://www.markupwand.com, która była jeszcze niedostępna i zapisałem się na niej do beta testów. Zapisuje się do wielu bet, różnych gier i programów lecz zazwyczaj z mizernym skutkiem. Tym razem los był jednak dla mnie bardziej łaskawy. Przeglądając poranną pocztę zauważyłem, maila z akceptacją mojego zgłoszenia i od razu zabrałem się do testów.

Ze strony http://www.bestpsdfreebies.com pobrałem przykłady szablon portfolio i wysłałem jedną z jego podstron (archive) do „magicznej aplikacji”. Pojawiła mi się informacja, że wciągu 10-15min dostanę maila z gotową stroną. Mail przyszedł owszem ale po około 30min, lecz nie czepiam się za bardzo do tego czasu, być może duża ilość osób jednocześnie próbowała przetestować nową usługę.

Efekt jaki wygenerowała mi aplikacja był taki jak się spodziewałem, a nawet mogę by rzec, że gorszy od spodziewanego. Dostałem praktycznie pustą stronę z tekstem, który fakt,  faktem choć trochę przypominał docelowy układ strony. Brak tła w headerze, dodane paski z 960gs, które są domyślnie nie widoczne. Nazwy klas typowo komputerowe: class+numer, nadużywanie divów (choć lepsze to, niż strona „tabelkowa”). Zresztą efekt zobaczcie sami: link

Naprawdę chciałbym, żeby powstała aplikacja, która choć trochę zakoduje stronę podobnie do człowieka, jak widać owa testowana przeze mnie witryna ma jeszcze wiele braków. Ale wierzę, że jeśli człowiek chce coś zrobić to to zrobi i kiedyś w przyszłości to strony same będą pisały inne strony, lecz jeszcze nie teraz.

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".