Ayutthaya

Poprzednia stolica Tajlandii, która w czasach świetności miasta nazwała się Królestwem Siam. Na przełomie XVII i XVIIIw. jej populacja sięgała 1 mln mieszkańców tyle co łącznie w Paryżu i Londynie w tym samym czasie. Została zniszczona przez wojska birmińskie w 1768r i porzucona. Wtedy stolica została przeniesiona do Bangkoku, który zacząl się od tego momentu prężnie rozwijać, a Ayutthaya porósł las. Obecnie jest to miasteczko, która ma 66tys mieszkańców.

Czy warto zobaczyć Ayutthaya?

Ayutthaya to przede wszystkim ruiny świątyń z czasów jej świetności. Jeśli podczas swojej wyprawy w te rejony nie miałeś okazji wybrać się do Kambodży i zobaczyć ruiny swiątyń w Siem Reap to na pewno tak. Jesli natomiast je już widziałeś, to również warto zobaczyć i te tajskie ruiny.

Jak się dostać do Ayutthaya z Bangkoku

Ayutthaya leży na północ od Bangkoku i mozna tam dojechać pociągiem odjeżdżającym ze stacji Hua Lamphong, która znajduje się tuz obok końcowej stacji metra MRT o takiej samej nazwie (Transport w Bangkoku). Bilet w trzeciej klasie, bez gwarancji miejsca kosztuje 20THB i podróż trwa około 2h. (z czego 1h przez Bangkok)

Transport po Ayutthaya – rower

Na przeciw stacji kolejowej znajduje się się wypożyczalnia rowerów. Rower na cały dzień kosztuje 50THB. W zastaw możemy zostawić ksero paszportu. Niestety nie wszędzie są ścieżki rowerowe. Trzeba być gotowym na przekraczanie rzeki, 4 pasmowym mostem, tuż obok samochodów.

Świątynie (mapa)

Część świątyń  należy do Ayutthaya Historical Park i jest płatna, a część nie. Pojedynczy bilet wstepu do każdej z nich kosztuje 50THB. Za 220THB jest natomiast bilet łączony do wszystkich 6 płatnych swiątyń. Poniżej przygotowałem trasę, którą sam przebyłem i w takiej też kolejności umieściłem świątynie w tym wpisie.

  1. Wat Maha That (Głowa w drzewie)

    Na terenie pierwszej świątyni znajduje się główna atrakcja miasta – Główa Buddy, która została pochłonięta przez drzewo. Sama świątynia została wzniesiona w 1374r. przez króla Borommaracha I (wejście płatne)

  2. Wat Ratchaburana

    Sąsiedzka świątynia, znajduje się po drugiej 2 stronie ulicy. Ufundowana w 1424r przez króla  Borommarachathirat II  W środku znajduje się krypta z freskami. (wejście płatne)

  3. Wat Phra Si Sanphet

    W czasach świetności mista był tu pałac królewski. W świątynie nie mieszkali mnisi. Świątynia słóżyła wyłącznie rodzinie królewskiej. Na jej terenie znajdują się trzy strzeliste chedi, które miały za zadanie pomieścić prochy rodziny królewskiej. (wejście płatne)

  4. Wat Phra Ram

    Świątynia położona tuż obok poprzedniej. Niestety na terenie odbywał się remont, który uniemożliwił mi zwiedzanie. W okolicy niestety funkcjonuje atrakcja umożliwiająca przejażdżki na słoniach. (wejście płatne)

  5. Wat Lokkayasutharam

    Pomnik leżącego Buddy. Jest to pierwsza darmowa atrakcja w tym zestawieniu w zestawieniu. (wejście darmowe)

  6. Wat Chai Watthanaram

    By dostać się do tych ruin trzeba opuścić wyspę, gdyż leżą one na zachodnim brzegu rzeki Chao Phraya. Świątynia została zbudowana w 1630r przez króla Prasat Thong. Architektonicznie przypomina świątynie znane z Kambodży (Angkor Wat), gdyż  tak jak one została wybudowana w stylu Khmer. Po środku kompleksu znjaduję się wysoka na 35m wieża. Wg mnie najfajniejsza ze wszystkich świątyń jakie udało mi się odwiedzić w Ayutthaya. (wejście płatne)

  7. Wat Phanan Choeng Worawihan

    Zbudowana w 1324r. 26 lat przed tym jak powstało miasto Ayutthaya. Wciąż prężnie działająca. W środku znajduje się pomnik Buddy (Luang Pho Tho) w pozycji kwiatu lotosu o wysokości 19m z 1334r. (wejście darmowe)

  8. Wat Yai Chai Mongkhon

    Wciąż działająca światynia na wschód od miasta. Wokół niej roztacza się malowniczy park i staw którym, żyją setki żółwi. (wejście darmowe)

  9. Wat Maheyong

    Ruiny świątyni zbudowanej w 1438r w czasie panowania króla  Borommarachathirat II. (wejście płatne)

  10. Nowa Wat Maheyong

    Tuż obok poprzedniej świątyni jest park w którym można zobaczyć mniszki ubrane w białe szaty, oraz plac budowy gdzie budowana jest nowa świątynia (wejście darmowe)

Zobacz więcej

Więcej wpisów z mojej podróży po Azji Południowo Wschodniej

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".