Kathoey – Ladyboys – Trzecia płeć

W Tajlandii dość często spotykane są osoby o tak zwanej „trzej płci”. Najczęściej są to mężczyźni, którzy z różnych względów zdecydowali się zostać kobietami. Biorą hormony, poddają się się operacjom plastycznym (twarzy, biustu), niektórzy zmieniają również narządy płciowe.  W języku tajskim określa się takie osoby terminem – Kathoey.  Termin był ten znany  już w czasach królestwa Syjamu i jest mocno zakorzeniony w tajskiej kulturze. Bardziej rozpowszechniony jest termin angielski – Ladyboys. Dla osób, które długo nie przebywają w otoczeniu Tajów, ciężko jest odróżnić niektóre Kathoey od prawdziwej kobiety. Na co dzień stosują bardzo silny makijaż , którym starają się zakrycie męskie rysy. Mieszkając w Tajlandii nauczyłem się rozpoznawać takie osoby poprzez:

  • Makijaż. Ladyboye stosują na co dzień bardzo silny makijaż, gdy Tajki bardzo mało się malują
  • Jabłko Adama – cecha biologiczna mężczyzn, niewielu Ladyboyów decyduje się na jego usunięcie
  • Dłonie i Stopy – są zazwyczaj większe od damskich
  • Wzrost – Tajki nie należą do wysokich Kobiet. Gdy widzimy o wzroście powyżej 170cm  + szpilki, bardzo prawdopodobne, że nie jest kobietą

Ciekawostka: W tajskim dowodzie osobistym nie można zmienić płci. Tak więc Ladyboye mają do końca życia wpisaną płeć urodzenia. Obowiązuje ich także pobór wojskowy tak jak innych mężczyzn.

Calypso Cabaret

Z Ladyboyami można się spotkać wszędzie: w kawiarniach, recepcjach hotelowych, salonach masażu, i nawet nie wiedzieć, że osoba z którą rozmawialiśmy nie jest Kobietą. Jest natomiast miejsce gdzie będziemy mieć pewność, gdzie wszystkie „Kobiety” będą Kathoey. Takim miejscem jest Kabaret. W najpopularniejszych ośrodkach turystycznych tajlandii można taki znaleźć (W Bangkoku, Pattaya, Phuket, Krabi).W Bankoku jest to Kabaret Calypso. Podczas spektaklu pojawiający się Ladyboye i mężczyźni parodiują znane osoby z pop-kultury (Elvis, Lady Gaga) i przedstawiają różne gagi.

Lokalizacja, transport i cena

Kabaret Calypso znajduje się przy bazarze Asiatique, w południowej części Bangkoku. Między Asiatique, a przystanią Sathorn Pier kursuje darmowa łódź. Do przystani dostaniemy się za pomocą kolejki BTS (więcej o transporcie w Bangkoku).
Spektakl grany jest 2 razy dziennie: o 19:30 i 21:00 (w porze zimowej o godzinę wcześniej) Cena: 900THB przy rezerwacji online. Można też skorzystać z oferty obiadowej, którą oferują i kupić bilet łączony na Obiad + Spektakl w cenie 1500THB.

Bilety można zarezerwować na stronie Kabaretu http://www.calypsocabaret.com/

Więcej rzeczy do zobaczenia w Bangkoku

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".