Full Moon Party

Dawno, dawno temu w późnych latach 80, ktoś wpadł na pomysł zrobienia imprezy urodzinowej na plaży podczas pełni księżyca. Impreza była tak dobra, że postanowiono ją w następnym roku powtórzyć. Od tego czasu impreza zamieniła się w komercyjne wydarzenie organizowane co miesiąc podczas pełni księżyca. Na małą i spokojną wysepkę Koh Phangan na jedną noc przyjeżdża od 10 000 do 30 000 osób. Nie wszyscy znajdują nocleg na samej wyspie, niektórzy nocują na pobliskiej Koh Samui i przypływają tylko na tą jedną noc. W okolicach pełni wszystkie promy są wypełnione po brzegi.

Jak wygląda impreza? Z pomiędzy skał i palm wyłania się szeroka plaża, wzdłuż której wystawiane są podesty dla DJów. Wszędzie tańczą ludzie wymalowani we fluorescencyjnych kolorach. Czuć pod stopami tupot stóp zsynchronizowany z Basem wydobywającym się z głośników. Nad wszystkim góruje i rozświetla księżyc w pełni. Jeśli jesteście fanami muzyki EDM lub psychodelicznej jest to dla was obowiązkowa impreza do odwiedzenia.

Aby biznes się kręcił nie tylko raz w miesiącu, organizowane są pomniejsze festiwale,  jak half-moon party (2x w miesiącu), Blackmoon Party lub Jungle Experience – impreza w dżungli. Jednak daleko im do popularności oryginalnej imprezy.

Oficjalna strona festiwalu na której można znaleźć daty kolejnych imprez http://www.fullmoonparty-thailand.com/

Ktoś mi kiedyś powiedział, że na koh Phi Phi co noc odbywają się imprezy na plaży, ale nie dorównują rozmachowi tej na Koh Phangan.

Zabawy Towarzyszące

Oprócz zwykłej imprezy, kluby organizują zabawy i inne atrakcje, by tylko przyciągnąć do siebie jak najwięcej osób. Np osoba, która wykona najwięcej skoków na płonącej skakance wygrywa wiaderko alkoholu. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne. Przed uczestnictwem pamiętaj, że tu nikt nie przestrzega zasad BHP. W zabawie uczestniczą inni pijani ludzie, co do których nie możesz mieć pewności jak się zachowają. Nie mówię tu stanowcze nie, bo wszystko jest dla ludzi. Trzeba tylko najzwyczajniej w świecie uważać.

Jak się dostać na Koh Phangan

Ja podróżowałem z Bangkoku. Wybrałem Samolot do Surat Thani i stamtąd prom na koh Phangan.
Szczegółowy opis podróży oraz inne alternatywne opcje opisałem w tym wpisie o wyspie Koh Phangan

Jak dojechać na Full Moon Party

Fullmoon party odbywa się na plaży Haad Rin we wschodniej części wyspy.  Aby się tam dostać należy złapać  Songthaew (pick-up bus). Kosztuje 100THB lub 150THB jeśli jedziemy z mniej popularnej części wyspy. Takie busy w noc festiwalu kursują cały czas w 2 strony, dowożąc ludzi na plaże i później zabierając ich z powrotem.

Wejście na teren kosztuje 100THB.  Festiwal obejmuje plażę Haad Rin i przylegające do niej uliczki ze sklepami i hostelami. Jeśli mieszkacie w tym miejscu lub znajdziecie się na plaży przed zachodem słońca, za nim będą sprawdzane wejściówki i nie będziecie chcieli wychodzić po za teren, możecie ominąć płatność.

Pomiędzy Koh Phangan a Koh Samui pływają również motorówki, które przywożą ludzi, którzy nie zdecydowali się nocować na Koh Phan gan lub zwyczajnie nie wystarczyło dla nich miejsc noclegowych.

Picie i Jedzenie

Na samej plaży można kupić tradycyjne wiaderka „Buckets”. Jest to wiaderko do piaskownicy, wypełnione lodem, z 200ml alkoholu (do wyboru Rum, Wódka, i inne) oraz sodą (Cola, energetyk itp). Cena wiaderka to od 200 THB do 500THB. Cena zwiększa się wraz z zbliżaniem się do plaży.

Osoby, które zgłodnieją mają do wyboru masę potraw z grilla, lub kawałków pizz.

Na terenie objętym festiwalem znajdziemy również sklepy 7-eleven, gdzie można kupić tańsze piwo.

Porady

W środku nocy nie polecam kąpieli w oceanie, z 2 powodów: Po pierwsze: Wchodzenie do wody po alkoholu jest skrajnie niebezpieczne. Po drugie, dużo osób korzysta z plaży jak z toalety.

Nie polecam również chodzenia boso po plaży, można trafić na rozbite butelki.

Nie bierz ze sobą dużej ilości gotówki i dokumentów, w takim tłumie bardzo łatwo zostać okradzionym lub je po prostu zgubić

Kolorowe Fluorescencyjne ubrania można dostać wszędzie na wyspie. Im bliżej plaży Haad rin tym ceny są wyższe.

Osoby, które mieszkają przy okolicznych plażach mogą skorzystać z łódek, które zabierają ludzi z plaży.

Zobacz więcej

Więcej wpisów z mojej podróży po Azji Południowo Wschodniej

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".