Tęczowe Góry Danxia

Chińskie Tęczowe Góry nie są bardzo popularne poza granicami Chin. Znajdują się one w północno-zachodnich Chinach, dokładnie w prowincji Gansu ok 40km od miasta Zhangye. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostały wpisane dopiero w 2010r. Objęte są Geologicznym Parkiem Narodowym Danxia.

Tęczowe Góry Danxia

Posty Powiązane:

  • Zhangye – Dojazd na chiński zachód i przydatne wskazówki
  • Mati Si Temple – Tybetańska Świątynia w klifie
  • Chiny – opis całej podróży po chinach, krok po kroku

Krótkie info o kolorowych górach w Chinach

Formowanie tęczowych gór rozpoczęło się około 100 mln lat temu. W przeszłości teren ten był dnem oceanu i wiele rzek nanosiło tutaj piasek w różnych kolorach. Po wyschnięciu wody i na skutek erozji powstało wiele ciekawych różnokolorowych formacji skalnych.

Kolorowe góry z Mulan

Danxie można również podziwiać w aktorskiej wersji filmu Mulan od wytwórni Disneya. Myślę, że dzięki temu, park stanie się bardziej popularny wśród zachodnich turystów.

Dojazd do Danxia

Najpierw należy dostać się do miasta Zhangye. Dostępne opcje i naszą podróż opisałem w tym poście. W okolice parku najlepiej wybrać się samochodem. Dzień przed wizytą poznaliśmy kierowcę, który zgodził się nas zabrać, nie tylko w to miejsce, ale również do tybetańskiej świątyni Mati Si. Wynajęcie kierowcy wraz z samochodem na cały dzień to koszt 400CNY, czyli trochę więcej niż 200zł. Jeśli zatrzymałeś się w hotelu to obsługa powinna Ci pomóc w znalezieniu takiego kierowcy. (Jeśli chcesz kontakt WeChat do naszego, zapraszam do kontaktu).

W drodze do Mati Si

Opcją alternatywną jest dojazd autobusem z zachodniego dworca (Zhangye West Bus Station). Wystarczy, że pokażesz nazwę 张掖丹霞 (Zhangye Danxia) przy kupnie biletu i już będą wiedzieć, gdzie chcesz jechać. Autobus kosztuje ok 10-12 CNY od osoby. Problemem przy podróży autobusem jest to, że ostatni odjeżdża zimą o 17, a latem o 20. Jednocześnie są to najlepsze godziny do oglądania gór – tzw golden hour, podczas zachodu słońca.

Wstęp

Bilet wstępu kosztuje 54 CNY. Jednakże teren parku jest dość duży i by sprawnie poruszać się po nim, zalecane jest skorzystanie z shuttle busów za dodatkową opłatą 20 CNY. Łącznie za zwiedzanie trzeba więc zapłacić 74 CNY. Godziny otwarcia zmieniają się wraz długością dnia. Zimą park otwarty jest w godzinach 7:30-17:00, a w środku lata nawet 5:30-19:00.

Mapa Tęczowych Gór w Chinach

Park posiada 3 wejścia: Północne, Wschodnie i Zachodnie. My korzystaliśmy z północnego, które jest największym z nich.

Oczywiście jeśli masz cały dzień to nie musisz korzystać z busów. Do przejścia jest około 10km. Jednakże w ciągu słonecznego dnia może to być nie lada wyczyn zważywszy na to, że będziesz wystawiony na palące słońce.

Poruszanie się po Parku

W parku nie można chodzić wszędzie, gdzie się chce i trzeba się trzymać ściśle określonych tras i „ulic”. By ułatwić podziwianie natury, w parku zostały zbudowane platformy widokowe, pomiędzy którymi można poruszać się autobusami (lub piechotą jak ktoś woli).

Mapa Gór Tęczowych w Chinach

W obrębie parku dostępne są 3 linie autobusowe które, jeżdżą przeciwnie do kierunku wskazówek zegara i wszystkie zatrzymują się przy platformach:

  • North entrance route: north entrance – Colorful Meeting Fairy – Colorful Sea of Clouds – Colorful Embroidered – Colorful clouds – north entrance
  • East entrance route: east entrance – Colorful Meeting Fairy – Colorful Sea of Clouds – Colorful Embroidered – Colorful clouds – east entrance
  • West entrance route: west entrance – Colorful Sea of Clouds – Colorful Embroidered – Colorful clouds – Colorful Meeting Fairy – west entrance

Dodatkowo linia niebieska obejmuje jedną dodatkową platformę umiejscowioną we wschodniej części parku.

Platformy widokowe

Różne strony, różnie numerują poniższe platformy. Ja przedstawię je po prostu po nazwach i w kolejności zgodnej z czerwoną linią autobusową rozpoczynającą swój bieg przy północnej bramie. Przemieszczając się między platformami nie musisz się trzymać jednej linii, pamiętaj tylko by po zobaczeniu wszystkich platform wejść do autobusu jadącego do twojej bramy początkowej.

Colorful Meeting Fairy Observation Deck

Pierwsza platforma jaką odwiedziliśmy była podzielona na 2 części. Z pierwszej z nich obserwować można formacje Sleeping Beauty. W sezonie letnim ląduje tu helikopter, który pozwala na zobaczenie terenu z góry.

Tuż obok znajduje się most i schody (666 stopni) prowadzące na najwyższy szczyt parku. Niestety podczas naszej wizyty były one poddane konserwacji.

Rainbow Mountains Danxia

Jeśli się trochę cofniesz to będziesz mógł zobaczyć formacje „Returning Sail in the Sunset” i „Colorful Screen”, które znajdują się bardzo blisko drogi.

Rainbow Mountains China

Colorful Sea of Clouds Observation Deck

Druga platforma jest chyba największa. Posiada wiele punktów widokowych pozwalających oglądać park w 360 stopniach.

Huge Scallop Rock Cumulus

Monks Worship Budda

Spirit Monkey View Sea

Colorful Clouds

Titanic

Colorful Embroidered Observation Deck

W okolicach trzeciej platformy można skorzystać z przejazdu wielbłądem.

Tassels of Yugu Madein

The Silk Road

The Great Wall on the Precipice

Colorful Clouds Observation Deck

Nasza ostatnia platforma jest szczególnie polecana w czasie tzw. złotych godzin, czyli o świcie i zachodzie słońca. Wtedy też zbierają się tutaj największe tłumy. W sezonie można też się wybrać na lot balonem.

A supernatural Tortoise Looks up the Sky

Monoclinic Limestones

Small Potala Palace

Stąd też można wybrać się niebieską linią (East Gate) do mniejszej platformy Colorful Aohe Observation Deck. My jednak uznaliśmy, że czas wracać do naszego hotelu w Zhangye, skąd następnego dnia czekała nas kolejna podróż.

Więcej

Po więcej ciekawostek o Chinach, w tym relację z mojej podróży po nich przejdź na stronę dedykowaną państwie środka.

Jeśli interesują cię także inne kierunki to zapraszam do przejrzenia innych moich wypraw, a także do śledzenia bloga.

Author

Cześć, nazywam się Łukasz i tworzę ten Blog Podróżniczy. Jest mi niezwykle miło Cię gościć. Jestem Cyfrowym Nomadem (Digital Nomad) czyli programistą i podróżnikiem w jednym. Mój zawód pozwala mi pojechać na drugi koniec świata i na co dzień tworzyć soft jako Full stack .NET Developer, a w weekend odwiedzać nowe miejsca i kraje. Mam nadzieję, że spodoba Ci się to co tutaj robię i będzie to przydatne. Po więcej informacji zapraszam do zakładki "O mnie".

Exit mobile version